Youtube’dan Para Kazanma: Youtube Kanalı Aç Para Kazan

Youtube’dan para kazanma videolu içeriklerle uğraşmayı sevenler için çok iyi bir iştir. Sen de Youtube kanalı aç para kazan ve ciddi miktarda gelirler elde etmeye başla. İnternetin ilk ortaya çıktığı dönemlerden itibaren yazılı içerik hep ilk sıralarda yer almıştır. Ancak son 10 yıldan itibaren artarak devam eden biçimde video içerikler de internet ortamında önemli yer edinmiştir.

Video içeriklerin popülerliğinin artmasındaki en büyük sebep olarak insanların akıllı telefonlar sayesinde çok kolay şekilde video çekebilmesini gösterebiliriz. Öte yandan insanlar da video içerikleri yazılardan daha keyifli bulmaktadır. Tüm bu etmenler bir araya gelince internet ortamında video içeriklerin sayısında ve onlara olan rağbet de çok ciddi seviyede artmıştır.

Herhangi bir türde bir video içerik izlemek isteyen internet kullanıcısının ilk ziyaret ettiği yer Youtube olmaktadır. Dünyanın en büyük video izleme platformu olarak gösterilen Youtube’a ülkemizde ve dünya çapında her gün milyonlarca insan giriş yapmaktadır. Öte yandan platform içerisine her saniye onlarca farklı video eklenmektedir. Kullanıcılar tarafından eklenen videoların izlenme sayısına göre Youtube, videoyu eklenen kişi veya kuruma ödeme yapmaktadır. İşte bu sistemle birlikte Youtube’dan para kazanma kavramı ortaya çıkmıştır.

Youtube Kanalı Açarak Para Kazanma Aşamaları

Youtube’a eklenen videoların tamamı kişi veya kurumlar tarafından eklenmektedir. Eklenen bu videolar kullanıcılar tarafından izlenilip beğenildikçe Youtube, videoyu ekleyen kişiye ödeme yapmaktadır. Siz de Youtube para kazanma konusunda bir adım atmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken bir Youtube kanalı açmaktır. Bunun için öncelikle bir Google hesabınız olmalıdır.

 • Google hesabınıza giriş yaptıktan sonra YouTube adresine giriş yapın,
 • Youtube ana sayfasına girdiğinizde sağ üstten profil fotoğrafınızın üzerine tıklayın,
 • Açılan pencerede “Kanalınız” yazısına tıklayın.
Youtube para kazanma

İşte bu adımları takip edip Youtube kanalınıza ulaşabilirsiniz. Eğer Youtube kanalınız henüz oluşturulmamışsa sizden kanalınıza dair birkaç bilgi girmeniz istenecektir. Bunları girdikten sonra Youtube kanalı açarak para kazanma yolunda ilk adımı tamamladınız demektir. Şimdi yapmanız gereken kanalınıza girdikten sonra karşınıza çıkan kanal özelleştirme butonuna basıp kanalınızla ilgili detaylı ayarlamaları yapmak. Burada kanalınızın açıklamasını düzenleyebilir, profil ve kapak fotoğrafını düzenleyebilir, video ve kanal istatistiklerini görüntüleyebilirsiniz.

Youtube’dan Ne Kadar Para Kazanılır?

Youtube’dan para kazanma algoritmasının temeli, videonuzun izlenirliğine bağlıdır. Ancak bu temel algoritmanın yanında kazanılan paranın miktarını etkileyen birçok faktör vardır. Bu faktörler; video içeriğinin konusu, dili ve izleyicilerin hangi ülkeden olduğu şeklinde sıralanabilir. İşte tüm bu faktörler, Youtube’dan ne kadar para kazanılır sorusunun cevabını etkilemektedir. Örnek vermek gerekirse İngilizce dilinde bir video, Türkçe dilindeki bir videodan daha çok para kazandıracaktır. Ayrıca içerik bakımından örnek vermek gerekirse finans ve ekonomi içerikli videolar, eğlence videolarından daha çok para kazandırır. Ayrıca para kazanmaya başlamak için Youtube’dan para kazanma şartları listesini mutlaka okumalısınız. Liste, yazının devamında yer almaktadır.

Youtube’dan ne kadar para kazanacağınıza dair net bir bilgi veremeyiz. Ancak hangi dildeki ve konudaki içeriklerin diğerlerine göre daha çok kazandırdığını sıralayabiliriz.

En çok kazandıran diller:

 • İngilizce
 • Almanca
 • İspanyolca
 • Fransızca

En çok kazandıran alanlar:

 • Ekonomi, finans
 • Eğitim
 • Eğlence
 • Müzik

Youtube’dan Para Kazanma Şartları 2023

Youtube kanalı açarak para kazanma bugün birçok insanın amaçladığı bir gelir yöntemidir. Ancak para kazanmaya başlamak için sadece bir Youtube kanalı açmanız yeterli değildir. Youtube kanalınızı açıp gerekli özelleştirmeleri yaptıktan sonra video yüklemeye başlamalısınız. Yükleyeceğiniz videolarda dikkat etmeniz gereken önemli hususlar vardır. Bu hususların tamamı Youtube’dan para kazanma şartları olarak geçmektedir ve mutlaka yerine getirilmelidir.

Yükleyeceğiniz Youtube videosunda dikkat etmeniz gerekenler:

 • Video büyük oranda sizin tarafınızdan çekilmiş veya düzenlenmiş olmalı. Başka bir videoyu alıp Youtube’a yüklediğiniz taktirde bu videodan para kazanamazsınız.
 • Yükleyeceğiniz video rahatsız edici şiddet unsurları içermemeli.
 • Videonuzun içerisinde başkasına ait müzik veya görüntü eklememelisiniz. Aksi takdirde videonuz telif hakkından dolayı şikayet edilecektir. Bu şikayet sonucunda kanal kapanabilir.
 • İnsanların ilgisini çekecek, bilgilendirecek veya eğlendirecek kaliteli videolar yüklemelisiniz.

Youtube para kazanma macerasında başarılı olmak istiyorsanız yükleyeceğiniz videolarda yukarıdaki hususlara mutlaka özen göstermelisiniz. Bunun yanında Youtube’dan para kazanma sistemini aktif hale getirmek için de karşılamanız gereken bazı şartlar vardır.

Youtube para kazanma aktif hale getirme şartları:

 • Kanalınız en az 1000 aboneye sahip olmalı,
 • Kanalınız içerisindeki videoların toplamı en az 4000 izlenmeye ulaşmış olmalı,
 • Google hesabınızda 2 doğrulamalı giriş aktif olmalı,
 • Hiçbir topluluk ihlali yapmamış olmalısınız.
Kanaldan Para Kazanma

Youtube’dan para kazanma şartları genel olarak bu şekildedir. Kanalınız bu şartları karşılıyorsa Youtube Studio adresine giderek sol taraftaki menüden para kazanma sayfasına tıklayın. Açılan yeni sayfada para kazanmanın aktif hale getirilmesi için sizden bazı bilgiler istenecektir. Bu bilgileri doğru ve eksiksiz şekilde doldurarak siz de videolarınızdan para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bir başka internetten para kazanma yöntemi olan Blog Yazarak Para Kazanmak ile ilgili tüm detayları öğrenmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz!

“Youtube’dan Para Kazanma: Youtube Kanalı Aç Para Kazan” üzerine bir yorum
Yorum yapın